Od czego zależy kolor gumy w podeszwach do butów?
Obuwie to istotny element każdego stroju, ponieważ nie tylko zabezpiecza przed zranieniem stóp o podłoże i chroni przed warunkami pogodowymi, ale jednocześnie wpływa na wrażenia estetyczne związane z wyglądem noszącej je osoby. Projektanci butów dużą wagę przykładają więc do tego, jak prezentują się ich poszczególne elementy, starannie dobierając fason oraz konkretne materiały, z jakim mają one powstawać. Dotyczy to również podeszew.
Jakie znaczenie ma kolor podeszew?
Walory użytkowe i estetyczne obuwia są uzależnione od wyglądu wszystkich jego elementów. Pod względem tego, jak prezentują się buty, najwięcej uwagi przykuwają zwykle cholewki – ich kształt, kolorystyka oraz rodzaj zastosowanego materiału. Równie ważne okażą się jednak również spody, które muszą nie tylko gwarantować odpowiednią amortyzację podczas chodzenia i właściwą trwałość, będąc odpornymi na ścieranie, ale także powinny dobrze komponować się z całością. Liczyć będzie się zarówno ich kształt oraz grubość, jak i kolorystyka. By sprostać takim wymaganiom, producenci wytwarzający gumę podeszwową dostarczają gotowe spody w rozmaitych wybarwieniach. Z uwagi na to, że zelówki i obcasy butów zużywają się podczas chodzenia, nie ma możliwości malowania gotowego wyrobu, gdyż po pewnym czasie widać byłoby zmianę koloru w miejscach, gdzie materiał uległ wytarciu. Zamiast tego korzysta się więc z barwników dodawanych do masy, z jakiej powstają wyroby. Są one odporne na wysoką temperaturę niezbędną do formowania gumy, a przy tym nie zmieniają koloru wskutek kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym, wodą czy innymi substancjami. Dodaje się je do wszystkich najpopularniejszych gum i elastomerów (NBR, SBR), a także silikonów. W zależności od potrzeb producenci obuwia mogą więc zaopatrzyć się w materiał o dowolnym kolorze.
Jak dobiera się kolory podeszew?
Wybór kolorystyki podeszew jest uzależniony od efektu, jaki chce uzyskać projektant obuwia. Często w budach stosowane są uniwersalne i dobrze współgrające ze wszystkimi barwami spody czarne. W wielu przypadkach stosuje się barwy ciemniejsze o kilka tonów w stosunku do tych, w jakich mają być wykonane cholewki. Popularnym rozwiązaniem jest wybieranie barw o zbliżonym charakterze. Ciekawym zabiegiem może być użycie kolorów kontrastowych, łączonych z podobnymi wstawkami cholewki, wyściółki lub sznurowadeł. Modne jest też korzystanie z niezwykle intensywnych i wyrazistych kolorów. Firma Zakład Wyrobów Gumowych Kwarciak oferuje szeroki wybór materiałów dla branży obuwniczej. Dostępne są m.in. gotowe spody oraz płyty naprawcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana